• امروز : یکشنبه - ۲۶ فروردین - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 14 April - 2024
کل اخبار 316اخبار امروز : 0
5

بورس امروز | آخرین برنامه های فولاد مبارکه در بازار سرمایه تشریح شد بزرگترین صندوق بازارگردانی به نام فولاد مبارکه ثبت شد

  • کد خبر : 1746
  • ۱۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۹
بورس امروز | آخرین برنامه های فولاد مبارکه در بازار سرمایه تشریح شد بزرگترین صندوق بازارگردانی به نام فولاد مبارکه ثبت شد
مجوز فعالیت صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی توسعه فولاد مبارکه در تاریخ دوم آذر ماه ۹۹ صادر شده است. این صندوق سرمایه گذاری یک صندوق سرمایه گذاری اختصاصی برای بازارگردانی سهام فولاد مبارکه اصفهان و مجموعه فولاد مبارکه است. لازم به ذکر است، که این نخستین بار است که چنین صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی در اداره ثبت شرکتها و مؤسسات غیرتجاری اصفهان به ثبت رسیده است.

🔹مجوز فعالیت صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی توسعه فولاد مبارکه در تاریخ دوم آذر ماه ۹۹ صادر شده است. این صندوق سرمایه گذاری یک صندوق سرمایه گذاری اختصاصی برای بازارگردانی سهام فولاد مبارکه اصفهان و مجموعه فولاد مبارکه است. لازم به ذکر است، که این نخستین بار است که چنین صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی در اداره ثبت شرکتها و مؤسسات غیرتجاری اصفهان به ثبت رسیده است.

🔹به گزارش بورس امروز، مجوز فعالیت صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی توسعه فولاد مبارکه در تاریخ دوم آذر ماه ۹۹ صادر شده است. این صندوق سرمایه گذاری یک صندوق سرمایه گذاری اختصاصی برای بازارگردانی سهام فولاد مبارکه اصفهان و مجموعه فولاد مبارکه است. لازم به ذکر است، که این نخستین بار است که چنین صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی در اداره ثبت شرکتها و مؤسسات غیرتجاری اصفهان به ثبت رسیده است. این صندوق از نوع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی است و با استفاده از وجوه در اختیار خود اقدام به انجام عملیات بازارگردانی اوراق بهادار می کند. هدف صندوق افزایش نقدشوندگی، تنظیم عرضه و تقاضا و تحدید دامنه نوسان قیمت اوراق بهادار و کسب منفعت از این محل است.
چیستی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی توسعه فولاد مبارکه

🔹به گفته مدیر عامل و عضو هیئت مدیره شرکت فولاد مبارکه اصفهان، واحدهای سرمایه گذاری ممتاز این صندوق شامل ۲۴۰ میلیارد تومان آورده نقد است و مابقی آن را سهام فولاد مبارکه، هرمزو دیگر سهام های گروه فولاد مبارکه تشکیل می دهد. واحدهای مذکور واحد ممتاز محسوب می شوند و مابقی به صورت واحد عادی قابل صدور است . از مجموع واحدهای ممتاز، ۶۷ درصد آن در اختیار خود شرکت فولاد مبارکه است و مابقی آن در اختیار مجموعه گروه فولاد مبارکه می باشد.

🔹آقای مهندس عظیمیان در گفتگویی با خبرنگار بورس امروز گفت: به صورت کلی چنین صندوق سرمایه گذاری ای در ایران وجود نداشته است و این صندوق بزرگترین صندوق اختصاصی بازارگردانی از لحاظ واحدهای سرمایه گذاری ممتاز است.

🔹وی توضیح داد: نمادهای موضوع بازارگردانی این صندوق مشتمل بر ۱۴ نماد ازجمله: فولاد ، و معادن، کگل، کچاد، هرمز، فجر، وتوکا، توریل، کاذر، کتوکا ، شتوکا، حتوکا ، حآسا و فافزا می باشد و مؤسسین صندوق همگی از مجموعه گروه فولاد مبارکه می باشد.

🔹مهندس عظیمیان فرمودند: چهارچوب فعالیت بازارگردانی ، اساسنامه صندوق و دستورالعملهای مربوطه سازمان بورس و اوراق بهادار می باشد و فعالیت صندوق با رعایت تعهدات حداقل سفارش انباشته، حداقل معاملات روزانه و دامنه مظنه صورت می پذیرد.

🔹وی افزود: بلافاصله پس از اخذ مجوز فعالیت صندوق در تاریخ دوم آذر ماه، فرآیند انتقال اوراق موضوع بازارگردانی به کد صندوق آغاز شد. بخشی از واحدهای ممتاز در ازای آورده نقد و بخشی از آن در ازای آورده غیر نقد در قالب سهام فولاد مبارکه و هرمز و سایر سهام ها صادر شد که به صورت واحد ممتاز صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی توسعه توکا است. لازم به ذکر است آورده مؤسسین در قالب دو بخش نقدی و غیرنقدی در اختیار صندوق قرار گرفته است.

🔹مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان ادامه داد: این صندوق در نوع خود از بزرگترین صندوقهای اختصاصی بازارگردانی است . امید است عملکرد آن در چند روز آینده درسایت صندوق و گزارشات دوره ای بورس قابل مشاهده باشد. به طوری که اشخاص بتوانند بازدهی و چکونگی فعالیت آن و همچنین تاثیراتی که این صندوق بر سرمایه گذاران و نقد شوندگی سهام به صورت مثبت دارد را رصد کنند.
واحدهای سرمایه گذاری ممتاز شرکت فولاد مبارکه و شرکت های تابعه

🔹وی در خصوص واحدهای ممتاز فولاد مبارکه و شرکت های تابعه گفت: از مجموع واحدهای ممتاز، ۶۷ درصد آن در اختیار خود شرکت فولاد مبارکه است و مابقی آن در اختیار مجموعه گروه فولاد مبارکه است. موسس اصلی صندوق شرکت فولاد مبارکه است و مدیر صندوق و یکی از موسسین نیز شرکت سرمایه گذاری توسعه توکا است. میانگین ارزش معاملات روزانه صندوق از تاریخ اخذ مجوز فعالیت ۷,۲۰۰ میلیارد ریال است.
🔺سهم موجود برای صف های خرید و فروش

🔹عظیمیان ادامه داد: با توجه به سهام فولاد مبارکه و نماد های کگل و چادر که جزو سهم های شاخص ساز بازار به حساب می آیند، صندوق توسعه فولاد مبارکه در راستای اهداف تعریف شده از جمله، ثبات بازار و نقد شوندگی سهام برای سهامداران حقیقی فعالیت می کند و با تزریق نقدینگی جدید در قالب واحدهای سرمایه گذاری عادی دامنه نفوذ صندوق در انجام تعهدات بازارگردانی را افزایش خواهد داد.

🔹وی در ادامه توضیح در خصوص فعالیت ها و اهداف شرکت گفت: هدف مدیر صندوق ایجاد بازاری مطمئن با نقدشوندگی بالا برای سهام یاد شده است، به نحوی که سهامدار حقیقی در صورت تمایل در هر زمانی بتواند سهم خود را به فروش برساند و یا سهامی را خریداری نماید. با اعتمادی که این صندوق در بازار سرمایه برای ایجاد ثبات بازاری در ۱۴ نماد مذکور به وجود می آورد، همزمان با آن خود سهامدار حقیقی وقتی ثبات را در این ۱۴ نماد ببینند مقداری نگاه خودبه بازار را، به نگاه بلند مدت تری تغییر می دهند.
صندوق منجر به فرهنگسازی می شود

🔹مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان عنوان کرد: حتی به نظر من این نوع صندوق های اختصاصی و بالاخص بازار گردانی ها نوعی فرهنگ سازی در بازار سرمایه به وجود می آورند، از این لحاظ که نگاه سهامداران حقیقی به سهام های موجود را به نگاه میان مدت و بلند مدت تبدیل می کند. علاوه بر این در ایجاد تغییر در نوع نگاه به نوع تقسیم و سود در مجامع نیز می تواند موثر واقع شود. به این معنی که وقتی آگاه باشند که این صندوق های سرمایه گذاری با تقسیم سود هایی که صرف توسعه های شرکت می شود و به نوعی موجب افزایش قیمت سهم در میان مدت می شود موجب میشود تمرکز از روی تقسیم سود برداشته شود. همچنین در طی این فرآیند نقدینگی به چرخش مجموعه گروه فولاد مبارکه در خواهد آمد.
🔺حمایت بی دریغ فولاد مبارکه از نمادهای زیرگروه

🔹 مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: فولاد مبارکه حمایت خود را در جهت تامین منابع و انجام هرگونه حمایت در راستای انجام طرح‌های توسعه زیر مجموعه اعلام کرده است و در جهت افزایش هرچه بیشتر سود آوری گروه از هیچگونه کمکی مضایقه نمی کند تا نسبت به انجام وظایف محوله از طرف مقام معظم رهبری مبنی بر جهش تولید مبادرت ورزیده باشد و سهم خود را در پیشبرد سیاست کلان کشور ایفا نموده باشد.

🔹 عظیمیان در گفتگو با خبرنگار بورس امروز در خصوص اقدامات انجام شده برای حفظ سهام سهامداران حقیقی با توجه به نوسان شدید بازار و ریزش شاخص در بسیاری از نمادهای فلزی گفت: پس از الزام سازمان بورس مبتنی بر بازارگردانی شرکت های بورسی، فولاد مبارکه اقدام به تاسیس بزرگترین صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی از لحاظ سرمایه اولیه (میزان واحد سرمایه گذاری ممتاز) در ایران و در اصفهان با مدیریت بازوی مالی خود شرکت سرمایه گذاری توسعه توکا به منظور انجام عملیات بازارگردانی گروه شرکت‌های فولاد مبارکه نمود. بدیهی است پس از آغاز به کار این صندوق ، نوسانات غیرعادی سهام شرکت‌های گروه جلوگیری خواهد شد و ثبات در معاملات نمادهای مربوطه و افزایش نقدشوندگی سهام گروه را به وجود خواهد آورد و با توجه به بنیاد مناسب در این نمادها در آینده شاهد روند مثبت معاملات خواهیم بود.

🔹 وی در زمینه حمایت فولاد مبارکه از نماد های زیرمجموعه مانند توکا ،فجر،هرمز، و سایر نمادها عنوان کرد: فولاد مبارکه حمایت خود را در جهت تامین منابع و انجام هرگونه حمایت در راستای انجام طرح‌های توسعه زیر مجموعه اعلام کرده است و در جهت افزایش هرچه بیشتر سود آوری گروه از هیچگونه کمکی مضایقه نمی کند تا نسبت به انجام وظایف محوله از طرف مقام معظم رهبری مبنی بر جهش تولید مبادرت ورزیده باشد و سهم خود را در پیشبرد سیاست کلان کشور ایفا نموده باشد.

🔹 مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان در ادامه در خصوص سرنوشت دو میلیارد سهام خزانه که فولاد مبارکه در نظر دارد که خریداری کند گفت: بخش قابل توجهی از میزان سهام مورد نظر خریداری گردیده است که کمک بسزایی را به سهامداران خود و به عنوان یکی از شاخص ساز ترین نمادهای بازار سرمایه به فعالان این بازار،کرده است.

لینک کوتاه : https://tukaco.ir/?p=1746

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها